צפיות: 0 מחבר: קווין פאנג זמן פרסום: 2026-06-15 מקור: צ'נשנג מדיקל
תוֹכֶן הָעִניָנִים
בחירת שיטת עיקור היא אחת ההחלטות המשמעותיות ביותר בפיתוח מכשור רפואי - וזו שנדחית לעתים קרובות מאוחר מדי בתהליך התכנון.
עד שמפתחי מכשירים רבים שוקלים עיקור, גיאומטריית המוצר נעולה, האריזה מתוכננת וציר הזמן הרגולטורי להגשה נקבע. גילוי בשלב זה ששיטת העיקור שבחרת אינה תואמת את תרכובת הסיליקון, חומר האריזה או מכלול המכשיר יוצר מחזורי עיצוב מחדש יקרים ועיכובים.
הזמן הנכון לבחור את שיטת הסטריליזציה שלך הוא במהלך עיצוב המוצר הראשוני - לפני חיתוך כלי עבודה, לפני שצוינה האריזה ולפני קביעת לוחות זמנים רגולטוריים.
מדריך זה נותן לך את המסגרת הטכנית המלאה כדי לקבל החלטה נכונה עבור מוצרי סיליקון רפואיים: צינורות, רכיבים יצוקים, צנתרים, מערכות ניקוז, מעגלי נשימה ומכלולי OEM מותאמים אישית.
סיליקון תואם באופן נרחב לכל שיטות העיקור העיקריות - וזה אחד היתרונות העיקריים שלו על פני PVC, פוליאוריטן ולטקס. עם זאת, 'תואם באופן רחב' אין פירושו 'תואם באותה מידה'. כל שיטת עיקור מקיימת אינטראקציה עם סיליקון בדרכים ספציפיות המשפיעות על:
פרופיל חומרים ניתנים לחילוץ ושטיפה - שיטות מסוימות מציגות מינים כימיים חדשים לתוך מטריצת הסיליקון
מאפיינים מכניים - מחזורי עיקור חוזרים יכולים לגרום לשינויים מצטברים במאפיינים
תאימות ביולוגית - ייתכן שתידרש בדיקת תאימות ביולוגית לאחר עיקור
יציבות מימדית - שיטות מסוימות גורמות לשינויים ממדיים זמניים או קבועים
דרישות אריזה - כל שיטה דורשת חומרי אריזה ותצורות ספציפיים
נטל האימות הרגולטורי - דרישות האימות שונות באופן משמעותי לפי השיטה
הבנת האינטראקציות הללו מאפשרת לך לבחור את השיטה המתאימה ביותר למוצר שלך, לתהליך הייצור שלך ולמסלול הרגולטורי שלך.
שִׁיטָה |
מַנגָנוֹן |
טֶמפֶּרָטוּרָה |
תאימות סיליקון |
תקן ראשי |
מקרה שימוש טיפוסי |
חיטוי קיטור |
חום / לחץ לח |
121 מעלות צלזיוס או 134 מעלות צלזיוס |
✅ מעולה |
ISO 17665 |
מכשירים לשימוש חוזר, עיבוד חוזר בבית חולים |
אתילן אוקסיד (EtO) |
גז אלקילציה |
37-63 מעלות צלזיוס |
✅ מעולה |
ISO 11135 |
מכשירים חד פעמיים, מכלולים רגישים לחום |
הקרנת גמא |
קרינה מייננת (Co-60) |
אווירה |
✅ טוב |
ISO 11137 |
ייצור חד פעמי, בנפח גבוה |
קרן אלקטרונים (E-Beam) |
קרינה מייננת (אלקטרונים) |
אווירה |
✅ טוב |
ISO 11137 |
חד פעמי, נפח גבוה, מחזור מהיר יותר |
VHP / H₂O₂ פלזמה |
מי חמצן מאוד |
30-50 מעלות צלזיוס |
✅ טוב |
ISO 22441 |
מכלולים רגישים לחום המכילים אלקטרוניקה |
כל שיטה נבדקת בפירוט להלן.
עיקור חיטוי בקיטור משתמש בקיטור רווי תחת לחץ כדי להשיג עיקור באמצעות חום לח. שני המחזורים הסטנדרטיים הם:
121°C / 15 psi / 15-30 דקות - מחזור כבידה סטנדרטי (ISO 17665 Class B)
134°C / 30 psi / 3-18 דקות - מחזור טרום ואקום (עיקור הבזק, פרוטוקולי פריון)
עיקור מושג על ידי דנטורציה של חלבונים מיקרוביאליים ושיבוש של ממברנות התא. השילוב של חום, לחות ולחץ יעיל ביותר נגד כל החיידקים הצמחיים, הנבגים, הנגיפים והפטריות.
סיליקון רפואי מרפא פלטינה מתאים במיוחד לעיקור חיטוי בקיטור. עמוד השדרה של הסיליקון (Si–O–Si) יציב תרמית עד הרבה מעל 200 מעלות צלזיוס, ומערכת הזרז הפלטינה אינה מייצרת תוצרי פירוק בתנאי חיטוי.
עמידות מחזורית עבור סיליקון מרפא פלטינה:
מחזורי 121°C: 200+ מחזורים ללא שינוי משמעותי במאפיינים
מחזורי 134°C: 100+ מחזורים עם שינוי מאפיינים מינימלי (פחות מ-5% הפחתת חוזק מתיחה)
שינוי קשיות Shore A לאחר 100 מחזורים ב-134°C: בדרך כלל < 3 יחידות Shore A
שינוי ממדים לאחר רכיבה חוזרת על אופניים: < 0.5% עבור תרכובות מנוסחות היטב
זהירות סיליקון מרפא פרוקסיד: סיליקון מרפא פרוקסיד מראה התדרדרות גדולה יותר של תכונות תחת רכיבה חוזרת על אופניים של אוטוקלאב - במיוחד עלייה בערכת הדחיסה ופיתוח דביקות פני השטח. זוהי סיבה נוספת לכך שתרכובות מרפאות בפלטינה הן הסטנדרט עבור מוצרי סיליקון רפואיים לשימוש חוזר. לִרְאוֹת: סיליקון מרפא פלטינום לעומת סיליקון מרפא פרוקסיד: מה עדיף עבור היישום שלך?
חיטוי קיטור דורש אריזה חדירה לקיטור המאפשרת חדירת קיטור תוך שמירה על שלמות מחסום סטרילי לאחר המחזור:
שקיות קליפה: למינציה של נייר/סרט (Tyvek/פילם או נייר/פילם) - סטנדרטי לפריטים בודדים עטופים
עטיפת עיקור: פוליפרופילן לא ארוג - למגשים עטופים ולערכות מכשירים
מיכלי עיקור קשיחים: נירוסטה או אלומיניום אנודייז עם פתחי סינון
לא תואם: שקיות נייר כסף אטומות, שקיות PE אטומות, כל אריזה שאינה נושמת
האריזה חייבת להיות מאומתת לפי ISO 11607-1 (דרישות מערכת מחסום סטרילית) ו- ISO 11607-2 (אימות של תהליכי גיבוש, איטום והרכבה).
ISO 17665-1:2006 - עיקור מוצרי בריאות: חום לח
מרכיבי אימות מרכזיים:
הסמכה להתקנה (IQ): הסמכת ציוד חיטוי
הסמכה תפעולית (OQ): מיפוי חלוקת חום בתא ריק
הסמכת ביצועים (PQ): מחקרי חדירת חום בתא טעונים עם אינדיקטורים ביולוגיים ( Geobacillus stearothermophilus , ערך D ≥ 1.5 דקות ב-121°C)
רמת אבטחת סטריליות (SAL): 10-610-6 (הסתברות אחת למיליון של יחידה לא סטרילית)
יתרונות |
מגבלות |
ללא שאריות כימיות - אין צורך באיוורור לאחר עיקור |
לא מתאים לרכיבים רגישים ללחות או אלקטרוניקה |
זמן המחזור המהיר ביותר (15-30 דקות) |
דורש אריזה חדירת אדים - מגביל את אפשרויות האריזה |
העלות הנמוכה ביותר למחזור עבור מכשירים לשימוש חוזר |
רכיבה חוזרת על אופניים גורמת לשינויי מאפיינים מצטברים (אם כי מינימליים). |
מאומת עבור התקנים לשימוש חוזר - תומך בתיוג רב שימושי |
לא מתאים למכלולי מכשירים אטומים ולא נושמים |
אין השפעות קרינה על חומרים |
טמפרטורה גבוהה אינה כוללת רכיבי מכשיר רגישים לחום |
זמין אוניברסלי במסגרות בית חולים |
סכנת אריזה רטובה אם מחזור הייבוש אינו מספק |
מוצרי סיליקון רפואיים לשימוש חוזר: רכיבי מעגל נשימה לעיבוד חוזר בבתי חולים, מערכות ניקוז רב פעמיות, רכיבי סיליקון במכשור ניתוחי רב פעמי, צינורות סיליקון מעבדתיים.
עיקור EtO משתמש בגז אתילן אוקסיד - חומר אלקילציה מאוד תגובתי - כדי לעקור על ידי שינוי כימי של DNA וחלבונים במיקרואורגניזמים, מניעת שכפול. התהליך מתרחש בטמפרטורה נמוכה (37-63 מעלות צלזיוס) בתנאי לחות מבוקרים וריכוז EtO.
מחזור EtO סטנדרטי מורכב מארבעה שלבים:
מיזוג מוקדם: איזון לחות וטמפרטורה (בדרך כלל 24-48 שעות)
חשיפה לגזים: ריכוז EtO 450-1,200 מ'ג/ליטר, חשיפה של 1-6 שעות
פינוי: פינוי גז מהתא
אוורור: שאריות EtO ותוצרי לוואי (אתילן גליקול, אתילן כלורוהידרין) מתפזרים מהמוצר - בדרך כלל 12-48 שעות ב-50-60 מעלות צלזיוס
EtO תואם באופן מלא עם סיליקון רפואי מרפא פלטינה. סיליקון אינו מגיב עם EtO, והגז חודר בקלות למטריצות סיליקון, ומבטיח עיקור מלא של לומנים וגיאומטריות מורכבות.
שיקול מרכזי: שאריות EtO בסיליקון
סיליקון סופג EtO במהלך מחזור העיקור. שלב האוורור הוא קריטי כדי להפחית שאריות לרמות בטוחות. מגבלות רגולטוריות לשאריות EtO במכשירים רפואיים מוגדרות בתקן ISO 10993-7:2008 :
שְׂרִידִי |
מגבלה (קשר לטווח קצר/ מוגבל) |
מגבלה (מגע ממושך) |
מגבלה (קשר קבוע) |
תחמוצת אתילן (EtO) |
20 מ'ג למכשיר |
2 מ'ג למכשיר |
0.5 מ'ג למכשיר |
אתילן כלורוהידרין (ECH) |
12 מ'ג למכשיר |
2 מ'ג למכשיר |
0.5 מ'ג למכשיר |
אתילן גליקול (EG) |
200 מ'ג למכשיר |
40 מ'ג למכשיר |
10 מ'ג למכשיר |
צינורות סיליקון עם שטח פנים גדול או קירות עבים דורשים זמני אוורור ארוכים יותר כדי להשיג גבולות אלה. שותף העיקור EtO שלך חייב לאמת את זמן האוורור במיוחד עבור גיאומטריית המוצר ותצורת האריזה שלך.
EtO דורש אריזה חדירה לגז כדי לאפשר חדירת EtO ופינוי גז שאריות:
שקיות Tyvek/קליפת סרט: תקן התעשייה - Tyvek (פוליאתילן ספוגה) הוא חדיר מאוד ל-EtO תוך שמירה על מחסום סטרילי
למינציה של נייר/סרט: מקובל עבור יישומים רבים
מגשים עם מכסה Tyvek: למכלולי מכשירים מורכבים
לא תואם: למינציה של נייר כסף, שקיות PE אטומות, כל אריזה שחוסמת חדירת גז
כלל עיצוב אריזה קריטי: הצד של Tyvek או הנייר חייב לפנות למוצר ולהיות נגיש לזרימת גז. גיאומטריית האריזה חייבת לאפשר חדירת גז מלאה לכל משטחי המוצר, כולל לומן של צינורות.
ISO 11135:2014 - עיקור מוצרי בריאות: תחמוצת אתילן
מרכיבי אימות מרכזיים:
הסמכה מיקרוביולוגית: קביעת עומס ביולוגי + אינדיקטור ביולוגי ( Bacillus atrophaeus , ATCC 9372) מחקרים
הסמכה פיזית/כימית: ריכוז EtO, לחות, טמפרטורה ואימות פרמטרי זמן
בדיקת שאריות: לפי ISO 10993-7 עבור כל קטגוריות אנשי הקשר
מחקרי יתר של חצי מחזור ומחזור מלא או מחקרים שליליים חלקיים
SAL: 10-610-6
יתרונות |
מגבלות |
טמפרטורה נמוכה - תואם לרכיבי מכשיר רגישים לחום |
זמן המחזור הכולל הארוך ביותר (מיזוג מראש + חשיפה + אוורור: 2-5 ימים) |
חדירה מצוינת של גיאומטריות מורכבות ולומנס של צינורות |
EtO הוא רעיל, מסרטן - דורש מתקן מיוחד ובקרות סביבתיות |
אין השפעות קרינה על תכונות הסיליקון |
נדרשת בדיקת שאריות לפי ISO 10993-7 |
תקן תעשייתי עבור מכשור רפואי חד פעמי |
עלות גבוהה יותר למחזור מאשר חיטוי או גמא עבור נפחים גבוהים |
תואם למגוון רחב של חומרי אריזה |
הגברת הבדיקה הרגולטורית של פליטות EtO (EPA, EU) |
מאומת עבור הרכבות מורכבות עם מספר חומרים |
דורש אוורור מאומת - לא ניתן לשלוח מיד לאחר עיקור |
מוצרי סיליקון רפואיים לשימוש חד פעמי מסופקים סטריליים: צנתרים, מערכות ניקוז, מעגלי נשימה, מכלולי צינורות IV, ערכות מורכבות למכשירים מרובי רכיבים. EtO היא שיטת העיקור הנפוצה ביותר עבור מוצרי סיליקון רפואיים חד פעמיים ברחבי העולם.
ב-Chensheng Medical, עיקור EtO הוא ההצעה הסטנדרטית שלנו למוצרי סיליקון סטריליים לשימוש חד-פעמי. אנו עובדים עם שותפי עיקור מאומתים בחוזה ומספקים תיעוד מלא של שאריות ISO 10993-7 עם כל משלוח מוצר סטרילי.
קרינת גמא משתמשת בפוטונים עתירי אנרגיה הנפלטים ממקורות רדיואקטיביים של Cobalt-60 (Co-60) כדי לעקור על ידי קרינה מייננת. הקרינה פוגעת ב-DNA המיקרוביאלי, ומונעת שכפול. התהליך מתרחש בטמפרטורת הסביבה ללא גורמים כימיים מעורבים.
מינון העיקור נמדד בקילו -אפור (kGy) . מינוני עיקור סטנדרטיים עבור מכשירים רפואיים:
מינון סטריליזציה מינימלי: 15-25 kGy (מאושר לפי ISO 11137-2)
מינון סטנדרטי: 25 קילו-ג'י (הנפוץ ביותר - מספק SAL 10-610-6 לרמות עומס ביולוגי טיפוסי)
מינון גבוה: 50 kGy (עבור מוצרים בעלי עומס ביולוגי גבוה או מרווח בטיחות נוסף)
סיליקון מרפא פלטינום תואם לקרינת גמא במינוני עיקור סטנדרטיים, אך עם כמה ניואנסים חשובים:
השפעות של קרינת גמא על סיליקון מרפא פלטינה:
נֶכֶס |
שינוי ב-25 קילו-Gy |
שינוי ב-50 קילו-גיי |
הערות |
קשיות חוף א' |
+2 עד +5 יחידות |
+5 עד +10 יחידות |
הצלבה נוספת; התקשות קלה |
חוזק מתיחה |
±5% |
-5 עד -10% |
בדרך כלל בטווח מקובל |
התארכות בהפסקה |
-5 עד -10% |
-10 עד -20% |
הפחתה קלה; אימות עבור יישומים דינמיים |
סט דחיסה |
+2 עד +5% |
+5 עד +10% |
רלוונטי ליישומי צינורות משאבה |
צֶבַע |
הצהבה קלה |
הצהבה בינונית |
קוֹסמֵטִי; מתנקה במשך שבועות לאחר ההקרנה |
שְׁקִיפוּת |
הפחתה קלה |
הפחתה מתונה |
זְמַנִי; מתאושש חלקית עם הזמן |
חומרי חילוץ |
שינוי מינימלי |
שינוי מינימלי |
יתרון מרכזי על EtO |
חשוב: השפעות ההתקשות וההצהבה הקלות של קרינת גמא הן זמניות והפיכות במידה רבה - הן פוחתות באופן משמעותי במהלך 2-8 שבועות לאחר ההקרנה כאשר רדיקלים חופשיים מתחברים מחדש. עבור יישומים קריטיים (צינורות משאבה, רכיבים ממדיים מדויקים), בדוק דגימות לאחר תקופת ההתאוששות המלאה שלאחר ההקרנה לפני סיום המפרט.
מיפוי מינון הוא קריטי: המינון המתקבל על ידי חלקים שונים בעומס המוצר משתנה בהתאם לצפיפות המוצר, תצורת האריזה והמיקום במקרין. מחקרי מיפוי מינון חייבים לאשר כי מינון העיקור המינימלי מושג לאורך כל העומס בעוד המינון המרבי אינו חורג מהסבילות החומרית של המוצר.
קרינת גמא תואמת לרוב חומרי האריזה , כולל:
שקיות Tyvek/פילם פילינג ✅
לרבד נייר כסף ✅ (בניגוד ל-EtO - יתרון מרכזי)
שקיות PE/PP אטומות ✅
מגשי פלסטיק קשיחים עם סרט מכסה ✅
קרטוני קרטון ✅
חומרי אריזה לאימות: פולימרים מסוימים (PVC, ניילונים מסוימים) מתכלים תחת קרינת גמא. עבור מוצרי סיליקון במכלולים של חומרים מעורבים, ודא את כל הרכיבים לגבי תאימות גמא.
ISO 11137-1:2006 - עיקור מוצרי בריאות: קרינה (דרישות לפיתוח, אימות ובקרה שגרתית) ISO 11137-2:2013 - קביעת מינון העיקור ISO 11137-3:2017 - הנחיות לגבי היבטים דוסימטריים
מרכיבי אימות מרכזיים:
קביעת עומס ביולוגי: לפי ISO 11737-1
הגדרת מינון: שיטה 1 (VDmax), שיטה 2 (ניסוי מינון מצטבר), או ביסוס
ביקורת מינון: ניטור עומס ביולוגי רבעוני כדי לוודא שהמינון נשאר בתוקף
מערכת דוסימטריה: מדדי דוסימטריה מכוילים המוצבים לאורך כל עומס המוצר
יתרונות |
מגבלות |
ללא שאריות כימיות - אין צורך באוורור |
גורם להתקשות קלה זמנית והצהבה של סיליקון |
מחזור מהיר - מוצר יכול לשלוח באותו יום כמו הקרנה |
דורש מתקן קרינה Co-60 - לא זמין בבית עבור רוב היצרנים |
תואם לאריזה אטומה ולא נושמת |
אתגרי אחידות המינון עבור עומסי מוצרים צפופים או לא סדירים |
עקבי ביותר וניתן לשחזור |
השפעות מינון מצטבר עם הקרנה חוזרת |
חדירה מעולה - יעילה לעומסים בצפיפות גבוהה |
חומרים מסוימים (PVC, דבקים מסוימים) אינם תואמים |
אין דרישות טמפרטורה או לחות |
דרישות ביקורת מינון רגולטוריות מוסיפות עומס אימות מתמשך |
מוצרי סיליקון חד-פעמיים בנפח גבוה שבהם חשובה תפנית מהירה: צינורות IV, שקיות ניקוז, ערכות צנתר, רכיבי מעגל נשימה. גמא יתרון במיוחד כאשר נדרשת אריזה אטומה (נייר כסף או PE), או כאשר שאריות EtO מהוות דאגה ליישום הספציפי.
עיקור קרן אלקטרוני משתמש באלקטרונים מואצים ממאיץ אלקטרונים (מאיץ ליניארי או מחולל ואן דה גראף) במקום פוטוני גמא. מנגנון העיקור זהה לגמא - קרינה מייננת פוגעת ב-DNA מיקרוביאלי - אך שיטת המסירה שונה מהותית:
פָּרָמֶטֶר |
Gamma (Co-60) |
E-Beam |
מקור קרינה |
איזוטופ רדיואקטיבי (Co-60) |
מאיץ חשמלי |
עומק חדירה |
עומק (30-40 ס'מ במים) |
רדוד (5-8 ס'מ במים ב-10 MeV) |
שיעור מינון |
נמוך (1-10 קג'י/שעה) |
גבוה מאוד (10-100 קילו-גי'י/שנייה) |
זמן מחזור |
שעות |
שניות עד דקות |
סוג מתקן |
מקרן קבוע |
מאיץ קבוע או נייד |
מקור רגולטורי |
רישיון חומר רדיואקטיבי |
ציוד חשמלי |
השפעות של קרן אלקטרונית על סיליקון שנרפא בפלטינה דומות לקרינת גמא במינונים שוות ערך, עם הבדל אחד חשוב: קצב המינון הגבוה מאוד של קרן אלקטרונית יכול לגרום לייצור רדיקלים חופשיים בולטים יותר בזמן קצר יותר, מה שעלול להוביל לשינויים מיידיים במאפיינים מיידיים שמתאוששים מהר יותר.
בפועל, עבור צינורות סיליקון רפואיים סטנדרטיים ורכיבים יצוקים ב-25-50 kGy, e-beam וגמא מייצרים תוצאות עיקור שוות עם השפעות חומר דומות.
מגבלה מרכזית של קרן אלקטרונית: עומק חדירה. לאלקטרונים מסוג E יש חדירה מוגבלת בהשוואה לפוטוני גמא. ב-10 MeV (אנרגיית מאיץ נפוצה), עומק החדירה המעשי בחומר שווה ערך למים הוא בערך 5-8 ס'מ . המשמעות היא:
יש לשלוט בקפידה על צפיפות המוצר ותצורת האריזה
מוצרים צפופים או עבים עשויים לקבל מינון לא מספיק במרכז
לעתים קרובות נדרשת הקרנה דו-צדדית עבור תצורות מוצר עבות יותר
עבור צינורות סיליקון דקים ומוצרים חד פעמיים ארוזים שטוחים, חדירת קרן אלקטרונית היא בדרך כלל מספקת. עבור רכיבים יצוקים צפופים או מכלולים בעלי קירות עבים, קרינת גמא מספקת פיזור מינון אחיד יותר.
ISO 11137-1, -2, -3 - אותם תקנים כמו קרינת גמא (שתיהן שיטות עיקור קרינה)
יתרונות |
מגבלות |
המחזור המהיר ביותר - שניות עד דקות לעומת שעות עבור גמא |
עומק חדירה מוגבל - לא מתאים למוצרים צפופים או עבים |
ללא חומר רדיואקטיבי - ללא אחסון או סילוק איזוטופים |
דורש מתקן מאיץ מיוחד |
ניתן לכבות - אין סכנת קרינה מתמשכת |
עלות הון גבוהה יותר ממתקני גמא |
תאימות חומרים דומה לגמא |
זמין פחות משירותי הקרנת גמא |
ללא שאריות כימיות |
אחידות המינון מאתגרת יותר עבור גיאומטריות מורכבות |
תואם עם אריזה אטומה |
לעתים קרובות נדרשת הקרנה דו-צדדית |
מוצרי סיליקון דקים, שטוחים או בעלי צפיפות נמוכה לשימוש חד פעמי, שבהם השינוי המהיר הוא קריטי: ערכות צינורות לשימוש חד פעמי, צנתרים עם דופן דקה, רכיבי ניקוז שטוחים, צינורות IV. קרן אלקטרוני משמשת יותר ויותר עבור מוצרי סיליקון רפואיים בעלי נפח גבוה בפרופיל דק, כאשר יתרון המהירות מצדיק את ההשקעה במתקן.
עיקור VHP משתמש במי חמצן מאוד (H₂O₂) - בדרך כלל בריכוזים של 30-35% - כחומר העיקור. האדים חודרים לאריזות ולמשטחי המוצר, מחמצן חלבונים מיקרוביאליים וממברנות תאים. התהליך פועל בטמפרטורה נמוכה (30-50 מעלות צלזיוס) ואינו משאיר שאריות רעילות - H₂O₂ מתפרק למים ולחמצן.
שתי גרסאות עיקריות:
VHP (מאוד H₂O₂): H₂O₂ שלב גז בתא אטום - משמש לטיהור חדרים וציוד וכן עיקור כלשהו של מכשירים
H₂O₂ פלזמה (סוג STERRAD): אדי H₂O₂ ואחריו פאזת פלזמה - בשימוש בסטריליזטורים נקודתיים בבית חולים
סיליקון מרפא פלטינה תואם לעיקור פלזמה VHP/H₂O₂ . H₂O₂ אינו מגיב עם עמוד השדרה של הסיליקון, והטמפרטורה הנמוכה מונעת השפעות תרמיות.
מגבלות מעשיות למוצרי סיליקון:
ל-VHP יש חדירה מוגבלת לתוך לומנים ארוכים וצרים - ייתכן שצינור עם מזהה < 3 מ'מ ואורך > 500 מ'מ לא ישיג עיקור הולם בחלק הפנימי של לומן
חומרים מבוססי תאית (נייר, אריזות מסוימות) סופגים H₂O₂ ואינם תואמים - מגביל את אפשרויות האריזה
לא מאומת עבור מוצרים בעלי עומס ביולוגי גבוה - VHP הוא היעיל ביותר עבור משטחי מכשירים נקיים בעלי עומס ביולוגי נמוך
VHP דורש אריזה חדירת H₂O₂ :
שקיות Tyvek/פילף פילינג ✅ (Tyvek חדיר לאדי H₂O₂)
עטיפת פוליפרופילן לא ארוג ✅
לא תואם: אריזה על בסיס נייר (סופגת H₂O₂), למינציה של נייר כסף, שקיות PE אטומות
תקן ISO 22441:2022 - עיקור מוצרי בריאות: מי חמצן מאויד בטמפרטורה נמוכה
רכיבי סיליקון במכלולי מכשירים מורכבים המכילים אלקטרוניקה, סוללות או אלמנטים רגישים לחום אחרים שאינם יכולים לעמוד בפני EtO או חיטוי. משמש גם לסטריליזציה סופית של רכיבי סיליקון במערכות כירורגיות רובוטיות ומכשירי אבחון מתקדמים.
קרִיטֶרִיוֹן |
חיטוי |
EtO |
גמא |
E-Beam |
VHP |
תאימות סיליקון |
✅ מעולה |
✅ מעולה |
✅ טוב |
✅ טוב |
✅ טוב |
טֶמפֶּרָטוּרָה |
121-134 מעלות צלזיוס |
37-63 מעלות צלזיוס |
אווירה |
אווירה |
30-50 מעלות צלזיוס |
שאריות כימיות |
אַף לֹא אֶחָד |
כן (דורש אוורור) |
אַף לֹא אֶחָד |
אַף לֹא אֶחָד |
אין (מתפרק) |
השפעות קרינה |
אַף לֹא אֶחָד |
אַף לֹא אֶחָד |
התקשות/הצהבה קלה |
התקשות/הצהבה קלה |
אַף לֹא אֶחָד |
זמן מחזור (סה'כ) |
15-60 דקות |
2-5 ימים |
4-8 שעות |
פּרוֹטוֹקוֹל |
1-3 שעות |
חֲדִירָה |
מְעוּלֶה |
מְעוּלֶה |
מְעוּלֶה |
מוגבל (5-8 ס'מ) |
מוגבל (לומן צר) |
גמישות אריזה |
חדיר לקיטור בלבד |
חדיר לגז בלבד |
רוב החומרים |
רוב החומרים |
H₂O₂ חדיר בלבד |
אריזה אטומה |
❌ לא |
❌ לא |
✅ כן |
✅ כן |
❌ לא |
תמיכה במכשיר לשימוש חוזר |
✅ כן |
❌ לא |
❌ לא |
❌ לא |
✅ מוגבל |
תקן אימות |
ISO 17665 |
ISO 11135 |
ISO 11137 |
ISO 11137 |
ISO 22441 |
עלות יחסית (ליחידה) |
הכי נמוך |
בֵּינוֹנִי |
נמוך-בינוני |
נמוך-בינוני |
גָבוֹהַ |
זְמִינוּת |
אוּנִיבֶרְסָלִי |
מתמחה |
מתמחה |
מתמחה |
בית חולים/מתמחה |
מורכבות רגולטורית |
נָמוּך |
גבוה (שאריות) |
בֵּינוֹנִי |
בֵּינוֹנִי |
בֵּינוֹנִי |
היישום הטוב ביותר |
מכשירים לשימוש חוזר |
מכלולים מורכבים לשימוש חד פעמי |
חד פעמי בנפח גבוה |
דק ושטוח לשימוש חד פעמי |
מוצרי אלקטרוניקה |
נקודה קריטית שמתעלמים ממנה לעתים קרובות: עיקור יכול לשנות את פרופיל התאימות הביולוגית של מוצר סיליקון רפואי. תקן ISO 10993-1:2018 (מסגרת הערכת תאימות ביולוגית המוכרת על ידי ה-FDA) דורש במפורש שבדיקות תאימות ביולוגיות ייערכו על מוצר במצב המעוקר הסופי שלו - לא על חומר לא מעוקר.
שִׁיטָה |
השפעה פוטנציאלית על תאימות ביולוגית |
שיקול ISO 10993 |
חיטוי |
מינימלי - לא הוכנסו מינים כימיים חדשים |
מספיקה בדיקת תאימות ביולוגית סטנדרטית על דגימות בחיטוי |
EtO |
שאריות EtO (EtO, ECH, EG) הן ציטוטוקסיות ומוטגניות |
בדיקת שאריות ISO 10993-7 חובה; בדיקת ציטוטוקסיות על מוצר מאוורר |
גמא |
יצירת רדיקלים חופשיים עשויה להגדיל את החומרים הניתנים למיצוי באופן זמני |
בדיקה לאחר תקופת ההחלמה שלאחר ההקרנה (2-4 שבועות); חומרי מיצוי עשויים להיות מוגברים מיד לאחר ההקרנה |
E-Beam |
בדומה לגמא - השפעות חולפות של רדיקלים חופשיים |
אותה גישה כמו גמא; בדיקה לאחר תקופת החלמה |
VHP |
שאריות H₂O₂ אפשריות בחומרים נספגים |
ודא שאריות H₂O₂ על משטח סיליקון; בדרך כלל מינימלי עבור סיליקון |
השלכה מעשית: אם תשנה את שיטת העיקור לאחר השלמת בדיקת התאימות הביולוגית, עליך להעריך מחדש את התאימות הביולוגית של המוצר שעוקר בשיטה החדשה. זו דרישה רגולטורית, לא המלצה.
לסקירה מלאה של דרישות בדיקת תאימות ביולוגית לסיליקון רפואי, ראה: USP Class VI, ISO 10993 ו-FDA 21 CFR 177.2600: איזו הסמכה אתה באמת צריך?
השתמש במסגרת זו כדי לצמצם את בחירת שיטת העיקור שלך בהתבסס על מאפייני המוצר שלך:
לשימוש חוזר ← אוטוקלאב היא האפשרות העיקרית (תשתית עיבוד מחדש של בית חולים)
חד פעמי ← המשך לשלב 2
כן (אלקטרוניקה, סוללות, דבקים מסוימים, פולימרים רגישים לחום) → EtO או VHP
לא ← המשך לשלב 3
כן → EtO (חדירת לומן הטובה ביותר) או אוטוקלאב
לא ← המשך לשלב 4
נדרשת נייר כסף אטום או אריזת PE → Gamma או E-Beam
Tyvek/אריזה נושמת מקובלת → EtO, Gamma, או E-Beam
ווליום גבוה, היפוך מהיר → Gamma או E-Beam
נפח נמוך יותר, הרכבה מורכבת → EtO
עיבוד מחדש של נקודת טיפול בבית חולים ← אוטוקלאב
מגע עם תרופות, ייצור תרופות, יישומים ילודים ← עדיפות ל-Gamma או E-Beam (ללא שאריות)
יישומי מכשור רפואי סטנדרטיים → EtO מקובל עם אוורור מאומת
בעת רכישת מוצרי סיליקון רפואיים מ-Chensheng Medical או מכל ספק אחר, יש לבקש ולאמת את התיעוד הבא הקשור לסטריליזציה:
✅ דו'ח אימות עיקור EtO (ISO 11135)
✅ דוח בדיקת שאריות ISO 10993-7 (EtO, ECH, EG - ספציפי לחלק או תקופתי)
✅ נתוני אימות אוורור (זמן וטמפרטורה)
✅ תוצאות אינדיקטור ביולוגי (BIs) עבור כל ריצת עיקור
✅ אימות אריזה לפי ISO 11607
✅ דוח אימות הקרנה (ISO 11137-1, -2)
✅ תוצאות מחקר מיפוי מינון
✅ רישומי דוסימטריה לכל מגרש ייצור
✅ רישומי ניטור עומס ביולוגי (ביקורת מינון רבעוני)
✅ נתוני מאפייני חומר לאחר הקרנה (Shore A, מתיחה, סט דחיסה)
✅ דוח אימות חיטוי (ISO 17665)
✅ רשומות פרמטרים של מחזור (טמפרטורה, לחץ, זמן) עבור כל מגרש
✅ תוצאות אינדיקטור ביולוגי
✅ אימות אריזה לפי ISO 11607
✅ בדיקת תאימות ביולוגית שנערכה על מוצר מעוקר (ISO 10993-1)
✅ אימות חיי מדף (הזדקנות מואצת לפי ASTM F1980 + הזדקנות בזמן אמת)
✅ תוצאות בדיקת סטריליות לפי ISO 11737-2 (אם נדרש על פי מסלול רגולטורי)
להדרכה על הערכה האם ספק יכול לספק תיעוד זה, וכיצד לאמת את האותנטיות שלו, ראה: כיצד לבחור יצרן סיליקון רפואי אמין בסין
עבור מוצרי סיליקון רפואיים הניתנים לשימוש חוזר - מעגלי נשימה, רכיבי ניקוז הניתנים לשימוש חוזר, רכיבי סיליקון במכשירים כירורגיים לשימוש חוזר - יש לאמת את ההשפעה המצטברת של מחזורי עיקור חוזרים.
הגישה הסטנדרטית לאימות מוצרי סיליקון לשימוש חוזר לעיבוד חיטוי:
קבע את חיי השימוש המיועד - לכמה מחזורי עיקור המכשיר מיועד לעמוד? (אופייני: 50, 100 או 200 מחזורים)
בצע רכיבה מואצת - הכניסו דגימות בדיקה למספר המלא של המחזורים המיועד בתוספת מרווח בטיחות (בדרך כלל 125% מהמחזורים המיועדים)
מדידת מאפיינים במרווחים מוגדרים - קשיות Shore A, חוזק מתיחה, התארכות, ערכת דחיסה, מדידות ממדים ב-0, 25, 50, 75, 100 ו-200 מחזורים
קבע קריטריוני קבלה - הגדירו את השינוי המקסימלי בנכס המקובל שעדיין עומד בדרישות הפונקציונליות
תיעוד וכלול בהגשה רגולטורית - נדרשים נתוני עמידות המחזור להגשת מכשירים לשימוש חוזר (510(k), קובץ טכני של CE)
קריטריוני קבלה אופייניים לצינורות מעגלים נשימתיים מסיליקון לשימוש חוזר:
שינוי קשיות Shore A: ≤ 5 יחידות Shore A לאחר 100 מחזורים ב-134°C
שימור חוזק מתיחה: ≥ 80% מהערך ההתחלתי
התארכות בשמירת הפסקה: ≥ 75% מהערך ההתחלתי
אין סדקים של פני השטח, דביקות או שינוי צבע
שינוי ממדים: ≤ 1% במידות קריטיות
לדרישות תאימות ספציפיות למעגלי נשימה, כולל אימות עיבוד מחדש, ראה: צינורות סיליקון ברמה רפואית למעגלי נשימה: דרישות תאימות
ש 1: איזו שיטת עיקור היא הטובה ביותר עבור צינורות סיליקון רפואיים?
ת: אין שיטה אחת 'הטובה ביותר' - הבחירה האופטימלית תלויה באפליקציה שלך, עיצוב המכשיר, דרישות האריזה ונפח הייצור שלך. עבור מוצרי סיליקון לשימוש חד פעמי המסופקים סטריליים, EtO היא השיטה הנפוצה ביותר בשל חדירתה המצוינת ותאימותה למכלולים מורכבים. קרינת גמא עדיפה למוצרים בנפח גבוה שבהם נדרשת אריזה אטומה או שאריות EtO מהוות דאגה. עבור מוצרי סיליקון לשימוש חוזר המעובדים מחדש במסגרות בית חולים, אוטוקלאב קיטור הוא הסטנדרט. השתמש במסגרת ההחלטה במאמר זה כדי לזהות את השיטה המתאימה למוצר הספציפי שלך.
ש 2: האם אני יכול לעקר צינורות סיליקון רפואיים מספר פעמים באמצעות קרינת גמא?
ת: קרינת גמא היא שיטת עיקור סופנית המיועדת למוצרים חד פעמיים - היא לא מיועדת למחזורי עיבוד חוזרים ונשנים. כל מנת קרינה גורמת להצטלבות מצטברת ושינויי מאפיינים בסיליקון. עבור מוצרים הדורשים מחזורי עיקור מרובים, חיטוי קיטור הוא השיטה המתאימה. אם יש לך יישום ספציפי הדורש עיקור גמא חוזר ונשנה, צור קשר עם צוות הנדסת היישומים שלנו כדי לדון בהיתכנות ובגישת האימות הנדרשת.
ש 3: כמה זמן לוקח אוורור EtO עבור צינורות סיליקון, והאם ניתן להאיץ אותו?
ת: זמן האוורור תלוי בגיאומטריית המוצר (עובי דופן, קוטר לומן, אורך), תצורת האריזה וטמפרטורת האוורור. זמני אוורור טיפוסיים עבור צינורות סיליקון רפואיים נעים בין 12 שעות (צינורות עם דופן דק וקטנה ב-60 מעלות צלזיוס) ל-48 שעות (צינורות עם דופן עבה וגדול ב-50 מעלות צלזיוס). ניתן להאיץ את האוורור על ידי הגדלת הטמפרטורה (עד 60 מעלות צלזיוס לסיליקון) ושיפור זרימת האוויר. יש לאמת את זמן האוורור לפי ISO 10993-7 עבור המוצר הספציפי שלך - לא ניתן לקצר את הזמן המאומת ללא אימות מחדש.
ש 4: האם קרינת גמא משפיעה על תאימות USP Class VI או ISO 10993 של צינורות סיליקון?
ת: יש לבצע בדיקת תאימות ביולוגית למוצר במצב המעוקר הסופי שלו (דרישת ISO 10993-1). אם לצינורות הסיליקון שלך יש דוחות בדיקה USP Class VI ו-ISO 10993 שבוצעו על חומר לא מעוקר או מעוקר EtO, דוחות אלה אינם מכסים באופן אוטומטי מוצר מוקרן גמא. עליך לבקש דוחות בדיקת תאימות ביולוגית שנערכו על דגימות מוקרנות גמא, או לבצע בדיקות נוספות על דגימות מוקרנות. ב-Chensheng Medical, אנו מספקים תיעוד של תאימות ביולוגית ספציפית לשיטת העיקור המשמשת למוצר שלך.
ש 5: האם ניתן להשתמש באותו מפרט צינורות סיליקון גם לעיקור EtO וגם לגמא?
ת: ברוב המקרים, כן - סיליקון רפואי מרפא פלטינה תואם לשתי השיטות. עם זאת, עליך לוודא: (1) שבדיקת תאימות ביולוגית נערכה על דגימות שעוקרו בשתי השיטות; (2) ששינויי מאפיינים לאחר גמא (התקשות קלות, הצהבה) מקובלים עבור היישום שלך; (3) שהאריזה שלך תואמת לשתי השיטות (שקיקי Tyvek/פילם עובדים גם עבור EtO וגם עבור גמא; נייר כסף אטום עובד עבור גמא אבל לא EtO). אימות דו-שיטות מוסיף עומס רגולטורי אך מספק גמישות בשרשרת האספקה.
ש6: מהם חיי המדף של צינורות סיליקון מעוקרים ב-ETO, וכיצד הם מאומתים?
ת: חיי המדף של מוצרי סיליקון רפואיים סטריליים הם בדרך כלל 2-5 שנים, תלוי במוצר ובאריזה. חיי המדף מאומתים על ידי שילוב של הזדקנות מואצת (לפי ASTM F1980 - אחסון בטמפרטורה גבוהה כדי לדמות הזדקנות בזמן אמת) והזדקנות בזמן אמת (אחסון בפועל בתנאים מוגדרים). האימות חייב להוכיח כי שלמות המחסום הסטרילי נשמרת לאורך כל חיי המדף הנטענים. ב-Chensheng Medical, המוצרים הסטנדרטיים שלנו המעוקרים ב-ETO נושאים חיי מדף של שנתיים הנתמכים על ידי נתוני הזדקנות מואצים מאומתים. חיי מדף מוארכים (3-5 שנים) זמינים עבור מוצרי OEM עם דרישות אימות ספציפיות.
ש7: אנו עוברים מ-EtO לעיקור גמא עבור מוצר קיים. אילו צעדים רגולטוריים נדרשים?
ת: שינוי שיטת עיקור עבור מכשיר רפואי קיים הוא שינוי עיצובי משמעותי הדורש: (1) אימות עיקור חדש לפי ISO 11137 עבור גמא; (2) הערכה מחדש של תאימות ביולוגית על מוצר מעוקר גמא לפי ISO 10993-1; (3) אימות מחדש של אריזה לתאימות גמא לפי ISO 11607; (4) אימות מחדש של חיי מדף אם האריזה משתנה; (5) הגשה רגולטורית של השינוי - תוספת 510(k) (ארה'ב), עדכון תיעוד טכני (EU MDR), או שווה ערך בהתאם לשוק ולסיווג המכשיר שלך. צוות הנדסת היישומים שלנו יכול לתמוך בהיבטים הטכניים של המעבר הזה. עבור אסטרטגיית רגולציה, אנו ממליצים להתייעץ עם מומחה לענייני רגולציה עבור השוק הספציפי שלך.
ב-Jinan Chensheng Medical Technology Co., Ltd., אנו תומכים בלקוחות בתהליך ההסמכה המלא של העיקור:
עיקור EtO: זמין דרך שותפי עיקור החוזה המאושרים שלנו. תיעוד מלא של שאריות ISO 10993-7 מסופק עם כל מגרש סטרילי.
הקרנת גמא: זמין דרך שותפי ההקרנה המאומתים שלנו. נתוני מאפייני חומר לאחר הקרנה ורשומות דוסימטריה מסופקים.
תמיכה באימות חיטוי: אנו מספקים נתוני עמידות חיטוי מחזוריים עבור כל מוצרי הסיליקון הניתנים לשימוש חוזר, התומכים באימות העיבוד מחדש שלך.
תיעוד תאימות ביולוגית: כל בדיקות התאימות הביולוגיות (USP Class VI, ISO 10993) נערכות על המוצר במצב המעוקר הסופי שלו, מה שמבטיח עמידה בתקנות.
עיצוב אריזה: אנו יכולים לייעץ לגבי בחירת חומרי אריזה ותצורה עבור שיטת העיקור שבחרת.
בין אם אתה בוחר בשיטת עיקור למוצר חדש או מאמת מחדש מוצר קיים לשיטה חדשה, הצוות שלנו זמין לספק הדרכה טכנית ללא תשלום כחלק מהתמיכה הסטנדרטית שלנו לפני המכירה.
← צור קשר עם צוות הנדסת היישומים שלנו ← עיין במגוון צינורות הסיליקון הרפואיים שלנו← בקש תיעוד עיקור עבור היישום שלך
מאמרים קשורים:
חיבורי צינורות סיליקון רפואיים: כיצד למנוע דליפות ומשיכת צינורות
חיי מדף, אריזה ואחסון של צינורות סיליקון רפואיים: מדריך לקונים
כיצד לעקר צינורות סיליקון רפואיים: מדריך תאימות אוטוקלאב, EO וגמא
סין מול אירופה מול יצרני סיליקון רפואי בארה'ב: השוואת עלות, תאימות, זמן אספקה וסיכוני ביקורת
צינורות סיליקון של משאבת פריסטלטית להתקני עירוי: בקרת סובלנות, תאימות ביולוגית ובחירת ספקי OEM
USP Class VI לעומת ISO 10993 עבור צינורות סיליקון רפואיים: מה על הקונים לאמת לפני אישור הספק
כיצד לערוך ביקורת מפעל מרחוק של יצרן סיליקון רפואי סיני (רשימת בדיקה לשנת 2026)
כיצד לציין צינורות סיליקון רפואיים: מזהה, OD, עובי דופן, סובלנות ודרישות הספק
סיליקון למכשירים רפואיים מושתלים: דרישות חומר, ISO 10993-6 ותאימות ביולוגית ארוכת טווח
רכיבי סיליקון למעגלי נשימה: צינורות נשימה, מסכות ואביזרי מאווררים - מפרט ומדריך תאימות
שחול סיליקון רפואי לעומת הזרקה מול יציקת דחיסה: איזה תהליך מתאים לרכיב שלך?
צינורות סיליקון לייצור תרופות: חומרי מיצוי, ניתנים לחילוץ ותאימות לתקנות
רכיבי סיליקון למכשירי עירוי וטיפול IV: דרישות תאימות ובחירת ספק
הסבר על סוגי צנתר סיליקון: פולי, נלאטון, יניקה וניקוז - כיצד לציין את המתאים
צינורות ניקוז סיליקון ומערכות ניקוז פצעים סגורות: דרישות קליניות ומדריך למקור
ניהול סיכונים בשרשרת אספקת סיליקון רפואי: כיצד לבנות אסטרטגיית מקורות עמידה
זכויות יוצרים © 2025 JINAN CHENSHENG MEDICAL TECHNOLOGY CO., LTD. 鲁ICP备2021012053号-1 互联网药品信息服务资格证书 (鲁)-非经营性-2021-0178 中文站