Kyke: 0 Skrywer: Kevin Fang Publiseertyd: 2026-07-29 Oorsprong: Chensheng Medies
Inhoudsopgawe
Silikoonbuise is die keuse van vloeistofoordragmateriaal in farmaseutiese vervaardiging - teenwoordig in feitlik elke bioverwerkingsfasiliteit, steriele vulafwerkingslyn en dwelmformuleringsuite in die wêreld. Die kombinasie van chemiese traagheid, termiese stabiliteit, stoomsteriliseerbaarheid en lae uittrekbare profiel maak dit uniek geskik vir die vereistes van dwelmvervaardiging, waar elke materiaal wat met 'n dwelmproduk in aanraking kom, streng gekarakteriseer en die veiligheid daarvan gedemonstreer moet word.
Tog is farmaseutiese silikoonbuise een van die tegnies mees komplekse verkrygingsbesluite in die bedryf. Die regulatoriese raamwerk wat dwelmkontakmateriaal beheer - wat strek oor USP <665>, ICH Q3C/Q3D, EU GMP Bylae 1 en FDA 21 CFR Deel 211 - is gedetailleerd, ontwikkel en word dikwels verkeerd verstaan. Die uittrekbare en loogbare (E&L)-toetse wat nodig is om silikoonbuise vir farmaseutiese toepassings te kwalifiseer, is meer veeleisend as die bioversoenbaarheidstoetsing wat vir mediese toestelle vereis word. En die gevolge van onvoldoende kwalifikasie - dwelmbesoedeling, bondelverwerping, regulatoriese optrede of pasiëntskade - is ernstig.
Hierdie gids gee farmaseutiese ingenieurs, gehalteversekering-professionele persone en verkrygingsbestuurders die volledige tegniese en regulatoriese raamwerk vir die spesifikasie, kwalifikasie en verkryging van silikoonbuise vir farmaseutiese vervaardigingstoepassings.
Die eerste ding wat farmaseutiese ingenieurs moet verstaan, is dat mediese toestelsertifisering - USP Klas VI, ISO 10993-5, FDA 21 CFR 177.2600 - nodig is, maar nie voldoende is vir farmaseutiese vervaardigingstoepassings nie.
Dimensie |
Mediese Toestel Aansoek |
Farmaseutiese vervaardigingstoepassing |
Kontak stof |
Biologiese vloeistowwe, sout, dwelms (toegedien) |
Geneesmiddelproduk in vervaardiging - konsentrasie, suiwerheid, stabiliteit krities |
Kontak duur |
Minute tot dae (pasiëntkontak) |
Ure tot weke (vervaardigingsproses) |
Temperatuur |
Liggaamstemperatuur (37°C) of sterilisasie |
Prosestemperature: 4°C tot 121°C (CIP/SIP) |
Regulerende raamwerk |
ISO 10993, USP Klas VI |
USP <665>, ICH Q3C/Q3D, GMP-regulasies |
Uittrekbare kommer |
Sitotoksisiteit, sensitisering |
Dwelmprodukbesoedeling, pasiëntveiligheid, bondelverwerping |
Kwalifikasie standaard |
Bioversoenbaarheidstoetsing |
E&L studie + toksikologiese risikobepaling |
Dokumentasievereiste |
Bioversoenbaarheidsverslag |
Volledige E&L-studieverslag + TRA + veranderingsbeheer |
Regulerende voorlegging |
510(k) / CE Tegniese Lêer |
Geneesmiddelproduk IND/NDA/MAA — materiaalkwalifikasie-afdeling |
USP Klas VI is 'n biologiese veiligheidstoets - dit evalueer of 'n materiaal akute biologiese reaksies in diere by gedefinieerde ekstraksietoestande veroorsaak. Dit doen nie:
Identifiseer of kwantifiseer spesifieke chemiese ekstraheerbare bestanddele
Evalueer ekstraheerbare stowwe by farmaseutiese prosestoestande (hoë temperatuur, aggressiewe oplosmiddels, lang kontaktye)
Evalueer die impak van ekstraheerbare stowwe op geneesmiddelprodukstabiliteit of doeltreffendheid
Voldoen aan die vereistes van ICH Q3C/Q3D vir elementêre onsuiwerhede en oorblywende oplosmiddels
’n Silikoonbuis wat USP Klas VI-toetse slaag, kan steeds onttrekbare stowwe vrystel wat ’n sensitiewe biologiese middel afbreek, geneesmiddeloksidasie kataliseer of elementêre onsuiwerhede (platinum, tin) bo die ICH Q3D-toegelate daaglikse blootstelling (PDE) limiete inbring.
Die korrekte standaard vir farmaseutiese middelkontakmateriaal is USP <665> - Plastiekkomponente en -stelsels wat in farmaseutiese vervaardiging gebruik word - wat 'n risiko-gebaseerde raamwerk verskaf wat spesifiek ontwerp is vir farmaseutiese vervaardigingstoepassings.
Onttrekbare stowwe: Chemiese verbindings wat uit 'n materiaal vrygestel kan word onder oordrewe ekstraksietoestande (aggressiewe oplosmiddel, verhoogde temperatuur, verlengde tyd). Uittrekbare studies kenmerk die ergste chemiese profiel van 'n materiaal - hulle verteenwoordig die heelal van verbindings wat moontlik onder enige prosestoestand kan uitloog.
Uitloogbare: Chemiese verbindings wat eintlik migreer van 'n materiaal na die geneesmiddelproduk onder normale prosestoestande (werklike oplosmiddel, werklike temperatuur, werklike kontaktyd). Uitloogbare stowwe is 'n subset van ekstraheerbare stowwe - slegs verbindings wat in die onttrekbare profiel voorkom, kan uitloogbaar word.
Die E&L verhouding:
Leachables⊆ExtractablesLeachables⊆Extractables
Uittrekbare studies word eers gedoen om die materiaal te karakteriseer. Uitloogbare studies bevestig dan watter ekstraheerbare stowwe werklik migreer onder prosestoestande en teen watter konsentrasies.
Die industriestandaardraamwerk vir E&L-kwalifikasie van farmaseutiese vervaardigingsmateriaal word gedefinieer deur:
BPOG (BioPhorum Operations Group) Extractables Protocol - die mees gebruikte industriestandaard vir eenmalige bioverwerkingstelsels
USP <665> — Plastiekkomponente en -stelsels wat in farmaseutiese vervaardiging gebruik word (effektief Desember 2025)
USP <1665> — Inligtinghoofstuk oor plastiekkomponente — leiding oor risikobepaling en toetsing
ICH Q3C — Residuele oplosmiddels — limiete vir organiese ekstraheerbare stowwe
ICH Q3D - Elementêre onsuiwerhede - limiete vir metaal onttrekbare bestanddele (insluitend platinum van platinum-geharde silikoon)
ISO 10993-18 - Chemiese karakterisering van mediese toestelmateriaal
Fase 1: Materiële Risiko-evaluering
Voordat enige toetse uitgevoer word, assesseer die risikovlak van die silikoonbuistoepassing:
Risikofaktor |
Lae risiko |
Medium Risiko |
Hoë Risiko |
Dwelm tipe |
Klein molekule, stabiele API |
Proteïen/biologies |
Sensitiewe biologiese, geenterapie |
Kontak duur |
< 1 uur |
1-24 uur |
> 24 uur |
Temperatuur |
Omgewing (15–25 °C) |
Warm (25–60°C) |
Warm (>60°C) of CIP/SIP |
Oplosmiddel |
Waterige, neutrale pH |
Waterig, pH 3–9 |
Organiese, ekstreme pH |
Dwelmkonsentrasie |
Verdun |
Matig |
Gekonsentreerd / hoë-kragtigheid |
Toedieningroete |
Mondeling, aktueel |
IV, IM |
Intratekaal, oftalmies |
Hoër risiko toepassings vereis meer uitgebreide E&L karakterisering en laer aanvaardingsdrempels.
Fase 2: Uittrekbare studie
Voer ekstraksie van silikoonbuismonsters uit onder oordrewe toestande wat ontwerp is om die ekstraheerbare opbrengs te maksimeer:
Oplosmiddels: Water, 50% etanol/water, isopropanol, heksaan (dek polêre en nie-polêre ekstraheerbare stowwe)
Temperatuur: Verhoog (tipies 40°C of 70°C — bo normale prosestemperatuur)
Duur: verleng (gewoonlik 24–72 uur – langer as normale proseskontak)
Oppervlakte-tot-volume verhouding: oordrewe (hoër as prosestoestande)
Analitiese metodes:
GC-MS (gaschromatografie-massaspektrometrie) - vlugtige en semi-vlugtige organiese stowwe
LC-MS/MS (vloeistofchromatografie-tandem massaspektrometrie) - nie-vlugtige organiese stowwe
ICP-MS (induktief gekoppelde plasma-massaspektrometrie) - elementêre onsuiwerhede (platinum, tin, silikon)
TOC (totale organiese koolstof) — totale organiese onttrekbare sifting
UV/Vis-spektroskopie — sifting van aromatiese verbindings
Fase 3: Toksikologiese Risiko-evaluering (TRA)
Voer 'n toksikologiese risiko-assessering uit vir elke ekstraheerbare wat bo die Analitiese Evalueringsdrempel (AET) geïdentifiseer is:
AET=TTC×Liggaamsgewig Daaglikse dosis×VeiligheidsfaktorAET=Daaglikse dosis×VeiligheidsfaktorTTC×Liggaamsgewig
Waar TTC (Threshold of Toxicological Concern) tipies 1.5 μg/dag is vir nie-genotoksiese verbindings (Cramer Klas I) volgens ICH M7 leiding.
Die TRA evalueer:
Of elke geïdentifiseerde verbinding bekende toksisiteitsdata het
Of die verwagte uitloogbare konsentrasie in die geneesmiddelproduk die TTC of verbindingspesifieke PDE oorskry
Of enige geïdentifiseerde verbinding 'n bekende genotoksien is (vereis spesiale behandeling volgens ICH M7)
Stadium 4: Leachables Bevestiging Studie
Voer ekstraksie uit onder werklike prosestoestande (werklike oplosmiddel, werklike temperatuur, werklike kontaktyd, werklike oppervlakte-area tot volume verhouding) om te bevestig dat uitloogbare vlakke in die geneesmiddelproduk onder die perke is wat in die TRA vasgestel is.
Platinum-geharde silikoon is die enigste aanvaarbare verbinding vir farmaseutiese vervaardigingstoepassings - peroksied-geharde silikoon stel organiese neweprodukte (asetofenoon, bensoësuur) vry wat onversoenbaar is met farmaseutiese vloeistofpaaie. Platinum-geharde silikoon stel egter sy eie elementêre onsuiwerheidsoorweging bekend: oorblywende platinum katalisator.
ICH Q3D (Riglyn vir Elementêre Onsuiwerhede) stel Permitted Daily Exposure (PDE) limiete vir elementêre onsuiwerhede in dwelmprodukte vas. Platinum word geklassifiseer as 'n Klas 2B-element (voorwaardelike risiko):
Administrasieroete |
Platinum PDE (ICH Q3D) |
Mondeling |
100 μg/dag |
Parenteraal (IV, IM, SC) |
10 μg/dag |
Inaseming |
1 μg/dag |
Oftalmiese |
1 μg/dag (voorgestel) |
Die platinum katalisator in platinum-geharde silikoon is teenwoordig teen baie lae vlakke in die voltooide verbinding (tipies 5-20 dpm totale platinum). Die fraksie wat ekstraheerbaar is - en dus potensieel uitloogbaar is in geneesmiddelprodukte - is selfs laer, tipies in die reeks van 0.01–0.1 ppb in waterige ekstraksiemedia onder normale prosestoestande.
Vir die meeste farmaseutiese toepassings is platinum-loogbare stowwe van goed vervaardigde platinum-geharde silikoonbuise ver onder die ICH Q3D PDE-limiete. Dit moet egter bevestig word deur ICP-MS-analise vir elke spesifieke buisgraad en prosestoestand - veral vir:
Parenterale geneesmiddelprodukte (laer PDE: 10 μg/dag)
Inaseming medisyne produkte (baie lae PDE: 1 μg/dag)
Hoë-temperatuur toedienings (CIP by 121°C verhoog platinum onttrekbaarheid)
Lang kontaktyd toepassings (>24 uur aaneenlopende kontak)
Vir farmaseutiese toepassings, versoek die volgende platinum-spesifieke dokumentasie:
ICP-MS platinum onttrekbare data in water en 50% etanol by 40°C, 24 uur
ICP-MS platinum onttrekbare data by prosestemperatuur (indien >40°C)
Totale platinuminhoud in die verbinding (dpm) - vanaf saamgestelde sertifikaat
Platinum katalisator tipe (Karstedt se katalisator of ekwivalent) — vir toksikologiese verwysing
Bevestiging dat geen tin-gebaseerde katalisator of kruisbinder teenwoordig is nie (tin is 'n Klas 2A-element met laer PDE)
Vir 'n volledige gids tot bioversoenbaarheid en chemiese nakoming-sertifisering vir mediese silikoon, sien: USP Klas VI, ISO 10993 en FDA 21 CFR 177.2600: Watter sertifisering het jy eintlik nodig?
USP <665> (Plastic Components and Systems Used in Pharmaceutical Manufacturing) het in Desember 2025 amptelik geword en die vorige USP <661>-raamwerk vir farmaseutiese vervaardigingsmateriaal vervang. Om die vereistes daarvan te verstaan, is noodsaaklik vir enige farmaseutiese vervaardiger wat silikoonbuise na hierdie datum kwalifiseer.
Bestek: USP <665> is van toepassing op plastiek- en elastomere komponente (insluitend silikoonbuise) wat gebruik word in farmaseutiese vervaardigingstoerusting wat met dwelmprodukte, geneesmiddelstowwe of hulpstowwe in aanraking kom.
Risiko-gebaseerde benadering: USP <665> gebruik 'n risiko-gebaseerde kwalifikasieraamwerk - die omvang van die toetsing wat vereis word, hang af van die toedieningsrisikovlak (kontakstof, duur, temperatuur, toedieningsroete van die geneesmiddel).
Uittrekbare toetsvereistes:
Waterige ekstraksie (pH 3, pH 7, pH 10) by 40°C, 24 uur
Organiese ekstraksie (50% etanol, isopropanol) by 40°C, 24 uur
Analitiese metodes: GC-MS, LC-MS/MS, ICP-MS
Aanmeldingsdrempel: Alle verbindings wat bo die AET geïdentifiseer is, moet aangemeld word
Toksikologiese risiko-assessering: Vereis vir alle ekstraheerbare stowwe wat bo die AET geïdentifiseer is. Die TRA moet elke verbinding teen TTC (1.5 μg/dag vir nie-genotoksiese) of verbinding-spesifieke toksisiteitsdata evalueer.
Veranderbeheer: Enige verandering aan die materiaalsamestelling, vervaardigingsproses of verskaffer vereis herkwalifikasie onder USP <665>.
Aspek |
USP <661> (Vorige) |
USP <665> (huidig) |
Omvang |
Houers en sluitings |
Vervaardiging van komponente en stelsels |
Benadering |
Voorskriftelike toetse (troebelheid, kleur, swaar metale) |
Risiko-gebaseerde ekstraheerbare karakterisering |
Analitiese metodes |
Basiese nat chemie |
GC-MS, LC-MS/MS, ICP-MS |
Uittrekbare identifikasie |
Nie nodig nie |
Vereis bo AET |
Toksikologiese assessering |
Nie nodig nie |
Vereis vir geïdentifiseerde onttrekbare items |
Verander beheer |
Nie gespesifiseer nie |
Eksplisiete vereistes |
Toepaslikheid op silikoon |
Beperk |
Direk toepaslik |
Die oorgang van USP <661> na USP <665> verteenwoordig 'n beduidende toename in die strengheid van farmaseutiese materiaalkwalifikasie. Silikoonbuisverskaffers wat slegs USP <661>-voldoeningsdata het, voldoen nie aan die huidige standaard nie.
Kragtens FDA cGMP regulasies (21 CFR Deel 211), moet toerusting wat in dwelmvervaardiging gebruik word:
21 CFR 211.65 — Toerustingkonstruksie: 'Toerusting moet so gebou word dat oppervlaktes wat in aanraking kom met komponente, in-proses materiaal of geneesmiddelprodukte nie reaktief, byvoegend of absorberend sal wees om die veiligheid, identiteit, sterkte, kwaliteit of suiwerheid van die geneesmiddelproduk verder as die amptelike of ander vasgestelde vereistes te verander nie.'
Hierdie regulasie reguleer die keuse van silikoonbuise direk. Die buis moet gedemonstreer word as nie-reaktief (geen chemiese reaksie met die geneesmiddel), nie-byvoegend (geen ekstraheerbare stowwe bo aanvaarbare perke) en nie-absorberend (geen geneesmiddeladsorpsie wat afgelewerde konsentrasie verminder nie).
21 CFR 211.67 — Skoonmaak en instandhouding van toerusting: Silikoonbuise wat in die vervaardiging van medisyne gebruik word, moet skoonmaakbaar en steriliseerbaar wees. Vir eenmalige buise (vervang na elke bondel), word skoonmaakvalidering nie vereis nie. Vir meervoudige gebruiksbuise moet skoonmaakvalidering volgens FDA-riglyne aantoon dat residue van die vorige bondel tot aanvaarbare vlakke verminder is.
Die 2022-hersiening van EU GMP-bylae 1 het beduidende nuwe vereistes ingestel vir materiale wat in steriele geneesmiddelvervaardiging gebruik word, wat die keuse van silikoonbuise direk beïnvloed:
Afdeling 4.36 (Enkelgebruikstelsels): 'Enkelgebruikstelsels moet gekwalifiseer wees vir hul beoogde gebruik. Die kwalifikasie moet insluit... onttrekbare en loogbare studies om te demonstreer dat die materiaal nie die kwaliteit van die produk nadelig beïnvloed nie.'
Afdeling 8.123 (Pype en verbindings): Buise wat in steriele vervaardiging gebruik word, moet gekwalifiseer wees vir chemiese verenigbaarheid, ekstraheerbare bestanddele en integriteit. Integriteitstoetsing (drukhou of vakuumverval) word vereis vir kritieke vloeistofbaanverbindings.
ICH Q10 vereis dat farmaseutiese vervaardigers 'n gedokumenteerde verskafferkwalifikasieprogram vir kritieke materiale handhaaf - insluitend silikoonbuise wat in dwelmvervaardiging gebruik word. Sleutelvereistes:
Verskafferskwalifikasie gebaseer op risikobepaling
Gedokumenteerde kwaliteitsooreenkoms met die verskaffer
Verander kennisgewingvereistes vir materiaal- of prosesveranderings
Periodieke herkwalifikasie gebaseer op risiko
Vir leiding oor die bou van 'n robuuste verskafferskwalifikasieprogram en die uitvoer van afgeleë fabriekoudits van silikoonbuisverskaffers, sien: Hoe om 'n fabrieksoudit op afstand van 'n Chinese mediese silikoonvervaardiger uit te voer
Eenmalige bioverwerkingstelsels (ook genoem weggooibare bioverwerkingstelsels) gebruik plastiek- en silikoonkomponente wat een keer gebruik word en weggegooi word - wat die vlekvrye staalhouers, glaskolomme en herbruikbare buise vervang wat farmaseutiese vervaardiging vir dekades oorheers het.
Die verskuiwing na enkelgebruikstelsels is gedryf deur:
Uitskakeling van skoonmaakvalidering - enkelgebruikkomponente word vooraf gesteriliseer en na gebruik weggegooi, wat die behoefte aan skoonmaakvalidering tussen groepe uitskakel
Verminderde kruisbesmettingsrisiko - geen oordrag tussen produkte of groepe nie
Vinniger oorskakeling - geen skoonmaak, sterilisasie of herkwalifikasie tussen groepe nie
Laer kapitaalkoste — geen belegging in CIP/SIP-stelsels vir kleinskaalse en kliniese vervaardiging nie
Buigsaamheid - enkelgebruikstelsels kan herkonfigureer word vir verskillende produkte sonder fasiliteitswysiging
Silikoonbuise is die primêre vloeistofoordragmateriaal in bioverwerkingstelsels vir eenmalige gebruik. Sleutel toepassings:
Toepassing |
Silikoon funksie |
Sleutelvereistes |
Bioreaktorverbindings |
Dra media, gasse en oesvloeistof oor |
Selkultuurmedia-versoenbaarheid; lae onttrekbare stowwe |
Peristaltiese pompoordrag |
Beweeg vloeistof deur die proses |
Kompressie stel; dimensionele presisie; moegheid lewe |
Steriele filtrasie verbindings |
Verbind filterhuise aan prosesvate |
Integriteit; min deeltjies; stoomsteriliseerbaar |
Chromatografie-verbindings |
Dra buffer- en produkstrome oor |
Chemiese verenigbaarheid met buffers (pH 2–12) |
Vul-afwerking verbindings |
Dra geneesmiddelproduk oor na vullyn |
Ultra-lae ekstraheerbare stowwe; deeltjies skoonheid |
Steekproefverbindings |
Aseptiese monsterneming uit prosesvate |
Steriliteit; min ekstraheerbare stowwe; herseëlbaar |
Eenmalige bioverwerkingsbuise word tipies vooraf gesteriliseer deur gamma-bestraling verskaf - die voorkeursterilisasiemetode vir enkelgebruikstelsels omdat:
Geen chemiese residue (anders as EtO)
Versoenbaar met verseëlde verpakking (anders as EtO en outoklaaf)
Gevalideer vir die volledige saamgestelde enkelgebruikstelsel (buise + verbindings + sakke)
Konsekwente, reproduceerbare sterilisasie dosis
Gamma-sterilisasie-effekte op silikoon vir bioverwerking:
Standaard dosis: 25–50 kGy
Effense verharding (2–5 Shore A-eenhede) - tipies aanvaarbaar vir bioverwerkingstoepassings
Voorbygaande toename in ekstraheerbare stowwe onmiddellik na bestraling - onttrekbare stowwe-toetsing moet uitgevoer word na 'n gedefinieerde na-bestralingstydperk (tipies 2-4 weke) om vrye radikale rekombinasie moontlik te maak
Geen beduidende verandering in platinum ekstraheerbare stowwe by standaard dosisse nie
Vir 'n volledige gids tot sterilisasiemetodekeuse en validering vir farmaseutiese silikoonbuise, sien: Sterilisasiemetodes vir mediese silikoonprodukte: outoklaaf, EtO, gamma en e-straal vergelyk
Vir bioreaktor- en selkultuurtoepassings moet silikoonbuise versoenbaar wees met selkultuurmedia - wat aminosure, vitamiene, groeifaktore, glukose en pH-buffers bevat. Sleuteloorwegings:
Sellewensvatbaarheidsimpak: Onttrekbare stowwe uit silikoonbuise kan sellewensvatbaarheid en produktiwiteit in bioreaktorkulture beïnvloed. Selfs sub-sitotoksiese konsentrasies van ekstraheerbare stowwe kan selgroei inhibeer of proteïenuitdrukking verander. Selkultuurversoenbaarheidstoetse - groei van selle in media wat in kontak was met die silikoonbuise - is nodig vir bioreaktortoepassings.
Groeifaktoradsorpsie: Sommige groeifaktore (EGF, FGF, insulien) adsorbeer op silikoonoppervlakke, wat hul effektiewe konsentrasie in die media verminder. Vir media wat duur groeifaktore bevat, word adsorpsietoetsing aanbeveel.
pH-stabiliteit: Silikoonbuise behoort nie die pH van die media te beïnvloed nie. Goed vervaardigde platinum-geharde silikoon het 'n minimale impak op pH van neutrale waterige media. Verifieer pH stabiliteit vir suur of basiese media formulerings.
Vir multi-gebruik farmaseutiese vervaardigingstoerusting moet silikoonbuise herhaalde Clean-In-Place (CIP) en Steam-In-Place (SIP) siklusse weerstaan.
CIP-stelsels gebruik gewoonlik:
Bytwas: 1–2% NaOH by 60–80°C
Suurwas: 0,5–1% fosforsuur of salpetersuur by 60–80°C
Sanitisering: 70–80% etanol of 200 dpm perasynsuur
Platinum-geharde silikoon is versoenbaar met standaard CIP-chemikalieë by normale konsentrasies en temperature. Herhaalde CIP-fietsry kan egter kumulatiewe oppervlakveranderinge veroorsaak - veral met gekonsentreerde bytoplossings by verhoogde temperature. Bevestig CIP-versoenbaarheid deur:
Voer versnelde CIP-fietsry (50–100 siklusse) onder slegste toestande
Meting van onttrekbare stowwe voor en na CIP-fietsry - CIP kan onttrekbare stowwe verhoog deur oppervlakoksidasielaag te verwyder
Verifieer dimensionele stabiliteit na CIP-fietsry (Shore A-hardheid, ID/OD-metings)
SIP sterilisasie gebruik stoom by 121°C of 134°C wat deur die saamgestelde buisstelsel vloei. Platinum-geharde silikoon is hoogs versoenbaar met SIP:
SIP-parameter |
Silikoon prestasie |
Temperatuur (121°C) |
✅ Uitstekend - geen agteruitgang nie |
Temperatuur (134°C) |
✅ Uitstekend - geen agteruitgang nie |
Siklustelling (100 siklusse) |
✅ < 3 Shore A-eenhede verander |
Siklustelling (200 siklusse) |
✅ < 5 Shore A-eenhede verander |
Dimensionele stabiliteit |
✅ < 0.5% verandering na 100 siklusse |
Uittrekbare items na SIP |
✅ Geen noemenswaardige toename nie |
SIP-bekragtigingvereiste: Vir veelgebruikte buise in farmaseutiese vervaardiging, moet SIP-bekragtiging demonstreer dat die sterilisasiesiklus SAL 10−610−6 deur die buisstelsel bereik - insluitend die mees uitdagende plekke (dooie bene, laevloeisones). Biologiese aanwyserplasing en stoompenetrasiekartering word vereis.
Toepassing |
Kus A |
ID-reeks |
Muurdikte |
Sleutelsertifisering |
Spesiale Vereistes |
Peristaltiese pompoordrag (GMP) |
55–65 |
Per pomp spesifikasie |
Per pomp spesifikasie |
USP <665> · ICH Q3D |
Kompressie stel ≤8%; Cpk ≥1,33 |
Swaartekragoordrag (waterig) |
40–55 |
4-25 mm |
1,5–3,0 mm |
USP <665> · ICH Q3D |
Lae onttrekbare stowwe; deeltjies skoon |
Bioreaktorverbindings |
45–60 |
6-25 mm |
1,5–3,0 mm |
USP <665> · selkultuur getoets |
Gamma steriliseerbaar; sel versoenbaar |
Steriele filtrasie verbindings |
50–65 |
6-25 mm |
2,0–4,0 mm |
USP <665> · integriteit getoets |
Drukhou-integriteit; min deeltjies |
CIP/SIP veelvuldige gebruik |
55–65 |
6-50 mm |
2,0–5,0 mm |
USP <665> · CIP bekragtig |
100+ siklus duursaamheid; bytbestand |
Vul-voltooi vloeistofpad |
45–55 |
4-15 mm |
1,5-2,5 mm |
USP <665> · ultra-lae E&L |
Laagste beskikbare onttrekbare materiaal; ISO Klas 7 |
Steekproefverbindings |
40–55 |
4-10 mm |
1,5–2,0 mm |
USP <665> · steriel |
Herseëlbaar; lae dooie volume |
Chromatografie buffer oordrag |
45–60 |
4-25 mm |
1,5–3,0 mm |
USP <665> · pH 2–12 versoenbaar |
Chemiese weerstand teen buffers |
Nie alle farmaseutiese toepassings vereis dieselfde uittrekbare werkverrigting nie. Pas die silikoongraad by die toedieningsrisiko:
Standaard farmaseutiese graad:
Voldoen aan USP <665> uittrekbare vereistes by standaard toetstoestande
Geskik vir: bufferoordrag, CIP/SIP-lyne, nie-kritiese vloeistofpaaie, bioreaktorverbindings
Uittrekbare profiel: gedokumenteer deur verskaffer; TOC tipies < 5 dpm in waterige ekstraksie
Ultra-lae uittrekbare graad:
Nabehandeling om die inhoud van vlugtige siloksaan te verminder
Bykomende onttrekking/wasproses om oppervlakonttrekbare materiaal te verwyder
Geskik vir: vul-afwerking vloeistof paaie, hoë-krag dwelm kontak, sensitiewe biologiese middels, inaseming dwelm vervaardiging
Uittrekbare profiel: TOC tipies < 1 dpm in waterige ekstraksie; platinum < 0.05 ppb
Na-genees en onttrek graad:
Sekondêre nagenesing by verhoogde temperatuur (200°C, 4 uur) om oorblywende lae-molekulêre gewig siloksane te vervlugtig
Oplosmiddelekstraksie om oppervlakgebonde ekstraheerbare stowwe te verwyder
Geskik vir: mees veeleisende farmaseutiese toepassings
Uittrekbare profiel: laagste beskikbaar; geverifieer deur GC-MS vir sikliese siloksane (D4, D5, D6)
Vir leiding oor Shore A-hardheidskeuse vir farmaseutiese pomp- en oordragtoepassings, sien: Silicone Shore A Hardheid verduidelik: Hoe om die regte durometer vir jou mediese toepassing te kies
Om 'n silikoonbuisverskaffer vir farmaseutiese vervaardiging te kwalifiseer, is strenger as vir mediese toesteltoepassings. Die volgende raamwerk dek die sleutelkwalifikasie-elemente.
'n Silikoonbuisverskaffer van farmaseutiese graad moet voorsien:
Vlak 1: Basiese materiaaldokumentasie (alle farmaseutiese toepassings)
Materiaalsamestellingstelling (bestanddeellys met CAS-nommers)
Bevestiging van platinum-geharde verbinding (geen peroksied genesing, geen tin katalisator)
USP <665> onttrekbare studieverslag (of ekwivalente BPOG-protokol)
ICP-MS elementêre onsuiwerhede data (platinum, tin, en alle ICH Q3D Klas 1 en 2 elemente)
Sertifikaat van analise (lot-spesifiek, met werklike gemete waardes)
ISO 13485-sertifikaat (huidig, omvang-geverifieer)
FDA Drug Master File (DMF) verwysingsnommer (indien beskikbaar - nie alle verskaffers het DMF's nie)
Vlak 2: Verbeterde dokumentasie (hoërisiko-toepassings - biologiese middels, steriele vulafwerking)
Volledige GC-MS en LC-MS/MS ekstraheerbare karakteriseringsverslag
Toksikologiese risikobepaling (TRA) vir geïdentifiseerde ekstraheerbare stowwe
Selkultuurversoenbaarheidsdata (vir bioreaktortoepassings)
Gamma-bestraling verenigbaarheidsdata (vir enkelgebruikstelsels)
Na-bestraling onttrekbare data (gemeet na 2-4 weke houperiode)
Deeltjies-netheid data (ISO Klas 7 skoonkamer vervaardiging verifikasie)
Vlak 3: Prosesspesifieke dokumentasie (CIP/SIP, spesifieke dwelmkontak)
CIP siklus duursaamheid data (100 siklusse in slegste toestande)
SIP-siklus duursaamheid data (100 siklusse by 121°C of 134°C)
Dwelmspesifieke verenigbaarheidsdata (vir bekende hoërisikomiddels)
Verander beheergeskiedenis (enige veranderinge aan verbinding, proses of verskaffer in die afgelope 3 jaar)
'n Drug Master File (DMF) is 'n vertroulike voorlegging aan FDA wat gedetailleerde inligting verskaf oor fasiliteite, prosesse of artikels wat gebruik word in die vervaardiging, verwerking, verpakking en berging van dwelmprodukte. Vir silikoonbuisverskaffers bedek 'n Tipe IV DMF die buismateriaal self.
Waarom 'n DMF belangrik is vir farmaseutiese verkryging:
Dwelmprodukvervaardigers kan die verskaffer se DMF in hul IND/NDA/ANDA-voorleggings verwys - en vermy die behoefte om vertroulike verskafferinligting in hul eie regulatoriese voorleggings in te sluit
FDA-beoordelaars kan direk toegang tot die DMF verkry, wat die hersieningsproses vaartbelyn maak
Die bestaan van 'n aktiewe DMF demonstreer dat die verskaffer met FDA geskakel het oor hul materiaal - 'n kwaliteitsaanwyser
Hoe om 'n DMF te verifieer: FDA DMF-nommers kan geverifieer word by: accessdata.fda.gov/scripts/cder/daf/
Nie alle silikoonbuisverskaffers het DMF's nie - veral kleiner vervaardigers. Die afwesigheid van 'n DMF diskwalifiseer nie, maar die verskaffer moet in staat wees om gelykwaardige tegniese inligting direk aan die dwelmprodukvervaardiger te verskaf vir insluiting by regulatoriese voorleggings.
Benewens die standaard ouditelemente vir mediese toestelverskaffers (ISO 13485-verifikasie, skoonkamerinspeksie, naspeurbaarheidsdemonstrasie), moet farmaseutiese verskafferoudits spesifiek aandag gee aan:
Beheer van saamgestelde verandering: Hoe stel die verskaffer klante in kennis van veranderinge aan die silikoonverbindingsformulering, grondstofverskaffers of genesingsproses? Veranderinge wat onttrekbare profiel raak, vereis herkwalifikasie.
Lot-tot-lot konsekwentheid: Watter proseskontroles verseker dat onttrekbare materiaal-profiel konsekwent is tussen produksielotte? Versoek uittrekbare data van verskeie lotte.
Na-genesingsproses: Doen die verskaffer na-genesing (sekondêre genesing by verhoogde temperatuur) om vlugtige siloksaaninhoud te verminder? Wat is die na-genesing parameters?
Was-/onttrekkingsproses: Watter was- of ekstraksieproses word gebruik vir ultra-lae ekstraheerbare grade? Wat is die valideringsbasis?
Skoonkamerpartikelmonitering: Vir farmaseutiese-graad buise word deurlopende partikelmonitering met gedokumenteerde rekords vereis - nie net periodieke steekkontroles nie.
Vir 'n volledige afstandouditprotokol insluitend spesifieke vrae vir farmaseutiese verskafferskwalifikasie, sien: Hoe om 'n fabrieksoudit op afstand van 'n Chinese mediese silikoonvervaardiger uit te voer
Vir leiding oor voorsieningskettingrisikobestuur vir kritieke farmaseutiese silikoonkomponente, sien: Mediese silikoonvoorsieningskettingrisikobestuur: Hoe om 'n veerkragtige verkrygingstrategie te bou
Farmaseutiese ingenieurs oorweeg soms alternatiewe buismateriaal - C-Flex, Tygon, Pharmed BPT of fluoropolimeerbuise - vir spesifieke toepassings. Om die afwegings te verstaan, is noodsaaklik vir besluite oor materiaalkeuse.
Eiendom |
Platinum-geharde silikoon |
C-Flex (TPE) |
Tygon (PVC-gebaseerd) |
Pharmed BPT (TPE) |
PTFE / FEP |
Uittrekbare stowwe (waterig) |
✅ Baie laag |
✅ Laag |
⚠️ Matig (weekmakers) |
✅ Laag |
✅ Baie laag |
Uittrekbare bestanddele (organies) |
⚠️ Laag-matig |
✅ Laag |
❌ Hoog (DEHP) |
✅ Laag |
✅ Baie laag |
Peristaltiese pomplewe |
✅ Uitstekend |
✅ Goed |
⚠️ Matig |
✅ Goed |
❌ Swak (rigied) |
Stoomsteriliseerbaar |
✅ Ja (121/134°C) |
❌ Nee |
❌ Nee |
❌ Nee |
✅ Ja |
Gamma-versoenbaar |
✅ Ja |
✅ Ja |
⚠️ Beperk |
✅ Ja |
✅ Ja |
Chemiese weerstand |
✅ Goed (waterig) |
✅ Goed |
⚠️ Beperk |
✅ Goed |
✅ Uitstekend |
Buigsaamheid |
✅ Uitstekend |
✅ Goed |
✅ Goed |
✅ Goed |
❌ Styf |
Deursigtigheid |
✅ Hoë helderheid |
✅ Goed |
✅ Goed |
✅ Goed |
❌ Ondeursigtig (PTFE) |
Temperatuurreeks |
✅ −60 tot 200°C |
⚠️ −40 tot 135°C |
⚠️ 0 tot 65°C |
⚠️ −40 tot 135°C |
✅ −200 tot 260°C |
Geneesmiddel adsorpsie |
⚠️ Laag-matig |
✅ Laag |
⚠️ Matig |
✅ Laag |
✅ Baie laag |
Koste |
Medium |
Medium-hoog |
Laag |
Hoog |
Baie hoog |
DEHP-vry |
✅ Ja |
✅ Ja |
❌ Nee (standaard) |
✅ Ja |
✅ Ja |
Keurleiding:
Standaard bioverwerking, CIP/SIP, peristaltiese pomp: Platinum-geharde silikoon — beste algehele balans
Organiese oplosmiddelkontak (>50% organies): PTFE/FEP — silikoon swel in gekonsentreerde organiese stowwe
Ultra-lae ekstraheerbare stowwe, geen stoom benodig nie: C-Flex of Pharmed BPT - laer ekstraheerbare stowwe as silikoon in sommige organiese media
Hoogste chemiese weerstand, geen buigsaamheid benodig nie: PTFE - maar nie geskik vir peristaltiese pompgebruik nie
Jinan Chensheng Medical Technology Co., Ltd. verskaf farmaseutiese-graad platinum-geharde silikoonbuise aan bioverwerkingsfasiliteite, farmaseutiese vervaardigers en enkelgebruikstelselintegreerders wêreldwyd.
Ons farmaseutiese graad produkreeks:
Graad |
Sleutel spesifikasie |
Toepassing |
Standaard farmaseutiese |
USP <665> voldoen; TOC < 5 dpm |
Bufferoordrag, CIP/SIP-lyne, bioreaktorverbindings |
Ultra-lae onttrekbare stowwe |
Na-genees; TOC < 1 dpm; Pt < 0,05 ppb |
Vul-afwerking, sensitiewe biologiese middels, inaseming |
Bioverwerking pomp graad |
Oewer A 55–65; Cpk ≥ 1,33; kompressie stel ≤ 8% |
Peristaltiese pompoordrag in GMP-omgewings |
Gamma-steriliseerbare SUS-graad |
Gamma-gevalideerde 25–50 kGy; verseëlde verpakking |
Eenmalige bioverwerkingstelsels |
Pasgemaakte OEM farmaseutiese |
Enige spesifikasie; volledige E&L-dokumentasie |
Farmaseutiese toerusting OEM |
Dokumentasie verskaf vir alle farmaseutiese graad produkte:
Materiaalsamestellingstelling met CAS-nommers
USP <665> onttrekbare studieverslag
ICP-MS elementêre onsuiwerhede data (ICH Q3D)
Lot-spesifieke Sertifikaat van Analise
ISO 13485-sertifikaat
Verander kennisgewingverbintenis (kwaliteitsooreenkoms)
V1: Wat is die verskil tussen onttrekbare en loogbare stowwe, en watter een moet ek toets vir my farmaseutiese toepassing?
A: Onttrekbare stowwe is verbindings wat vrygestel word onder oordrewe laboratoriumtoestande - hulle verteenwoordig die ergste chemiese profiel van die materiaal. Leegbare stowwe is verbindings wat eintlik in jou dwelmproduk migreer onder werklike prosestoestande. Jy het albei nodig: onttrekbare stowwe-toetsing om eers die materiaal te karakteriseer en te identifiseer wat moontlik kan loog, dan uitloogbare-toetse om te bevestig wat werklik loog onder jou spesifieke prosestoestande en by watter konsentrasies. Die onttrekbare studie word deur die buisverskaffer uitgevoer (of deur u monsters wat deur die verskaffer verskaf is, te gebruik). Die uitloogbare studie word uitgevoer deur u werklike geneesmiddelproduk of 'n verteenwoordigende surrogaat onder u werklike prosestoestande te gebruik.
V2: Beteken USP Klas VI-nakoming dat silikoonbuise gekwalifiseer is vir farmaseutiese vervaardiging?
A: Nee. USP Klas VI is 'n biologiese veiligheidstoets wat akute dierereaksies evalueer - dit kenmerk nie ekstraheerbare stowwe nie, voldoen nie aan USP <665> vereistes nie en voldoen nie aan ICH Q3D elementêre onsuiwerheidsvereistes nie. USP Klas VI is 'n noodsaaklike basislyn vir enige pasiëntkontakmateriaal, maar dit is nie voldoende vir farmaseutiese vervaardigingskwalifikasie nie. Vir farmaseutiese toepassings benodig jy USP <665> onttrekbare data, ICH Q3D elementêre onsuiwerhede data (veral platinum vir platinum geharde silikoon), en 'n toksikologiese risiko-assessering vir geïdentifiseerde ekstraheerbare bestanddele bo die AET.
V3: Hoe bepaal ek die Analitiese Evalueringsdrempel (AET) vir my farmaseutiese toepassing?
A: Die AET word bereken op grond van die maksimum daaglikse dosis van jou geneesmiddelproduk en die Drempel van Toksikologiese Bekommernis (TTC). Vir nie-genotoksiese verbindings is die TTC 1,5 μg/dag per ICH M7. Die AET-berekening: AET=1.5 μg/dagMaksimum Daaglikse Dosis (mL/dag)×EkstraksieverhoudingAET=Maksimum Daaglikse Dosis (mL/dag)×Ekstraksieverhouding1.5 μg /dag . Vir 'n geneesmiddelproduk met 'n maksimum daaglikse dosis van 1 000 ml/dag en 'n ekstraksieverhouding van 1 (ergste geval), sal die AET 1,5 ppb wees. Enige ekstraheerbare wat bo hierdie konsentrasie geïdentifiseer word, vereis 'n verbinding-spesifieke toksikologiese assessering. Jou regulatoriese sakespan of 'n toksikoloog moet die AET-berekening vir jou spesifieke produk en toedieningsroete bevestig.
V4: Ons bou 'n nuwe bioreaktorsuite wat enkelgebruikstelsels gebruik. Watter silikoonbuisdokumentasie benodig ons van ons verskaffer voordat ons met GMP-vervaardiging begin?
A: Voordat jy met GMP-vervaardiging met enkelgebruik-silikoonbuise begin, benodig jy: (1) USP <665> onttrekbare materiaalstudieverslag vir die spesifieke buisgraad en -grootte; (2) ICP-MS elementêre onsuiwerhede data insluitend platinum; (3) Gamma-sterilisasie-valideringsverslag (indien vooraf gesteriliseerde buise gebruik word); (4) Na-bestraling onttrekbare data (gemeet na 2–4 weke hou); (5) Selkultuurversoenbaarheidsdata indien die buis in kontak kom met selkultuurmedia; (6) Lot-spesifieke Sertifikaat van Analise vir elke produksielot; (7) Ondertekende kwaliteitsooreenkoms met veranderingskennisgewingbepalings; (8) ISO 13485-sertifikaat (huidig, omvang-geverifieer). Hierdie dokumentasiepakket ondersteun jou toerustingkwalifikasie (IK/OQ/PQ) en jou regulatoriese voorlegging van jou dwelmproduk.
V5: Hoeveel CIP- en SIP-siklusse kan platinum-geharde silikoonbuise weerstaan voor vervanging?
A: Goed vervaardigde platinum-geharde silikoonbuise kan 100–200 outoklaafsiklusse (121°C) weerstaan met minimale eienskapverandering (< 5 Shore A-eenhede, < 5% treksterktevermindering). Vir CIP-siklusse met standaard bytmiddel (1–2% NaOH by 70°C), is 100+ siklusse haalbaar sonder noemenswaardige agteruitgang. Die vervangingsinterval moet egter deur u spesifieke CIP/SIP-toestande bepaal word en deur periodieke eiendomstoetsing bekragtig word - nie uit generiese data veronderstel nie. Stel 'n buisvervangingskedule op gebaseer op: (1) siklustelling; (2) periodieke visuele inspeksie vir oppervlakveranderinge, krake of klewerigheid; (3) periodieke dimensionele meting om opeenhoping van kompressiestel in pompsegmente op te spoor; (4) periodieke toetsing van onttrekbare stowwe om enige toename in onttrekbare stowwe na lang fietsry op te spoor.
V6: Kan ek dieselfde silikoonbuisspesifikasie vir beide my bioreaktorverbindings en my vulafwerking-vloeistofbaan gebruik?
A: Nie tipies nie. Bioreaktor verbindings en vul-afwerking vloeistof paaie het verskillende risiko profiele en dus verskillende onttrekbare vereistes. Vul-afwerking vloeistof paaie kontak die finale geneesmiddel produk by sy volle konsentrasie onmiddellik voor vul in pasiënt-toegediende houers - dit is die hoogste risiko kontak in die hele vervaardigingsproses. Ultra-lae ekstraheerbare silikoon (na-gehard, TOC < 1 dpm) word benodig vir vul-afwerking toedienings. Bioreaktorverbindings kontak selkultuurmedia (nie die finale geneesmiddelproduk nie) en kan standaard farmaseutiese graad silikoon (TOC < 5 dpm) gebruik. Die gebruik van dieselfde spesifikasie vir albei is tegnies moontlik as jy kwalifiseer vir die hoër vul-afwerking standaard, maar dit voeg onnodige koste by laer-risiko toepassings.
V7: Ons dwelmproduk bevat 30% etanol. Is platinum-geharde silikoon versoenbaar?
A: Platinum-geharde silikoon het matige verenigbaarheid met etanol/water-mengsels. By 30% etanol ervaar silikoon geringe swelling (tipies 2-5% volume toename) en 'n ooreenstemmende geringe toename in ekstraheerbare stowwe in vergelyking met waterige kontak. Vir die meeste toepassings is 30% etanolkontak aanvaarbaar met platinumgeharde silikoon, maar jy moet: (1) dimensionele stabiliteit verifieer deur ID en OD te meet voor en na 24-uur kontak met jou 30% etanolformulering; (2) uittrekbare stowwe in u werklike formulering (nie net water nie) toets om te bevestig dat onttrekbare stowwe binne aanvaarbare perke bly; (3) assesseer of die effense swelling pompsegmentwerkverrigting beïnvloed indien die buis in 'n peristaltiese pomp gebruik word. Vir etanolkonsentrasies bo 70%, oorweeg fluoropolimeerbuise (PTFE/FEP) - silikoon swelling word beduidend en kan dimensionele presisie en onttrekbare profiel beïnvloed.
Verwante artikels:
Platinum-uitgeharde vs. peroksied-geharde silikoon: wat is beter vir jou toepassing?
USP Klas VI, ISO 10993 en FDA 21 CFR 177.2600: Watter sertifisering het jy eintlik nodig?
Sterilisasiemetodes vir mediese silikoonprodukte: outoklaaf, EtO, gamma en e-straal vergelyk
Silicone Shore A Hardheid verduidelik: Hoe om die regte durometer vir jou mediese toepassing te kies
Silikoonkomponente vir infusie- en IV-terapietoestelle: Voldoeningsvereistes en verskafferkeuse
Hoe om 'n fabrieksoudit op afstand van 'n Chinese mediese silikoonvervaardiger uit te voer
Mediese silikoonvoorsieningskettingrisikobestuur: Hoe om 'n veerkragtige verkrygingstrategie te bou
Hoe om 'n betroubare mediese silikoonvervaardiger in China te kies
Mediese silikoonbuisverbindings: hoe om lekkasies te voorkom en buise af te trek
Mediese silikoonbuise raklewe, verpakking en berging: 'n Kopersgids
Hoe om mediese silikoonbuise te steriliseer: Autoklaaf-, EO- en Gamma-versoenbaarheidsgids
Hoe om 'n mediese silikoonbuisverskaffer vir farmaseutiese vervaardiging te kies
Hoe om mediese silikoonbuise te spesifiseer: ID, OD, muurdikte, toleransies en verskaffervereistes
Silikoonbuise vir farmaseutiese vervaardiging: uittrekbare, uitloogbare en regulatoriese nakoming
Silikoonkomponente vir infusie- en IV-terapie-toestelle: voldoeningsvereistes en verskafferkeuse
Silikoondreineringsbuise en geslote wonddreineringstelsels: kliniese vereistes en verkrygingsgids
Hoe om 'n fabrieksoudit op afstand van 'n Chinese mediese silikoonvervaardiger uit te voer
Mediese silikoonvoorsieningskettingrisikobestuur: Hoe om 'n veerkragtige verkrygingstrategie te bou
Sterilisasiemetodes vir mediese silikoonprodukte: outoklaaf, EtO, gamma en e-straal vergelyk
Kopiereg © 2025 JINAN CHENSHENG MEDIESE TEGNOLOGIE CO., BPK. 鲁ICP备2021012053号-1 互联网药品信息服务资格证书 (鲁)-非经营性-2021-0178 中文站